Lalki z Nagoro

W niewielkim Nagoro na południu Japonii porozstawianych jest ponad 350 szmacianych lalek. Każda przypomina innego mieszkańca, który odszedł.

Holy Land USA

Było tu chyba wszystko: katakumby pierwszych chrześcijan, Ogród Eden, a nawet miniaturowe Betlejem. Jeszcze w latach 70. zjeżdżały tutaj wycieczki szkolne i pielgrzymi z całego świata.

Minangkabau

„Nursyirwan Effendi nie jest bogaczem. Przynajmniej nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Mimo to w swojej społeczności jest uznawany za człowieka, któremu się poszczęściło. - Wszystko dlatego, że mam cztery córki – wyznaje rozpromieniony".

Fidżi

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czego nie należy wwozić oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na podróżnych w tym kraju.

RPA

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wwozić oraz jakie ubezpieczenie warto wykupić.

Indonezja - Bali - kecak

Ponoć nie biorą żadnych narkotyków. Jak gdyby nigdy nic, wychodzą na skalne klify nad brzegiem oceany, półnadzy, odziani tylko w kraciaste sarongi i zaczynają się kołysać.

Pałac Idealny

Po pracy, przy oliwnej lampie, ustawiał znalezione w ciągu dnia kamienie – jeden na drugim. I tak przez 65 tysięcy godzin.

Zhangjiajie

W istocie, miejsce może fascynować. Tutaj z ziemi „wyrastają”, celując w niebo, trzy tysiące skalnych kolumn. Jedna ma wysokość 78 szkolnych autobusów, ustawionych jeden na drugim.

Rumunia

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nas podczas przemieszczania się po kraju i jakie ubezpieczenia warto wykupić.

Forty Maunsella

Miały wyglądać jak Łuk Triumfalny, a nawet… butelki. Żołnierze w nich mieszkający chronili Wielką Brytanią od morza, ale w wolnych chwilach malowali, a nawet… robili na drutach. Do tego namawiali ich wojskowi psycholodzy.

Kontrola graniczna

Pobyt w niektórych krajach bez aktualnej wizy może się zakończyć koniecznością zapłacenia grzywny, a nawet wydaleniem z kraju.

Fingal's Cave

Kiedyś uważane było za część potężnej budowli, wzniesionej przez olbrzymów, dziś widzi się w nim inspirację do powstania jednego z największych dzieł muzycznych.

Trumna z Ghany

Miesięcznie powstaje około 20 takich trumien, z czego nawet sto w ciągu roku wysyłanych jest poza granice Ghany w różne strony świata – nawet do Rosji lub Danii.

Zorza polarna

„Słyszeliśmy, że zamykają nasze miasteczko” – wspomina Anda, który wciąż nie może się pogodzić z przeprowadzką. – „Wszyscy słyszeli. Wszyscy o tym wiedzieli. To było straszne”.

Las Pozas

Mosty ginące w buszu, budowle pełne ukrytych pokoi, powykrzywiane wieże, schody, prowadzące donikąd…

Bunkier w Albanii

W całym kraju przez kilkadziesiąt lat, aż do 1982 roku, wybudowano takich schronów ponad 750 tysięcy. Na plażach, w podwórkach, nawet na cmentarzach. Albańczycy do dziś nie wiedzą, co z nimi zrobić.

Biblioteka w Chinguetti

W pustynnym mieście w Mauretanii działało kiedyś 30 bibliotek, dziś pozostało jedynie pięć. Pustynia wdziera się jednak do miasta, niszcząc powoli wszystko – od budynków, po papier starodruków.

Zatopione miasto Shicheng w Chinach

Nazywają je „Atlantydą Wschodu”. Przez blisko 60 lat spoczywało kilkadziesiąt metrów pod wodą, zapomniane przez wszystkich. Dziś jest popularnym celem podróży nurków z całego świata.

Dzień Zmarłych w Meksyku

„Meksykanin… jest oswojony ze śmiercią, żartuje z niej, pieści się, śpi i wychwala. Przyznaję, to nie znaczy, że boi się jej mniej niż inni ludzie, ale on przynajmniej nie ukrywa się przed nią. Patrzy jej prosto w twarz, z wyrazem niecierpliwości, pogardy lub ironii”.

Estonia

„Z morza haftowanych kostiumów i niebiesko-czarno-białych flag na scenie amfiteatru wyłonił się blisko 20-tysięczny chór śpiewaków, oklaskujący kompozytorów i dyrygentów tak zaciekle, jakby byli gwiazdami rocka”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij