Poveglia

Od końca lat 60. uważana jest za nawiedzoną. Miało na niej zginąć, według różnych źródeł, od 100 do 150 tysięcy osób. Ich kości wciąż się tam znajdują.

Najstarsze piwo

Wykorzystano drożdże, pozyskane z 26 butelek, zatopionych wraz z okrętem oraz zapisy ówczesnych receptur.

Czerwona budka telefoniczna

Jego twórcy przekonują, że pobili na głowę nowojorską placówkę, mieszczącą się w szybie windy. Tutaj nawet jeden zwiedzający może nabawić się klaustrofobii.

Mikronezja

To raj dla nurków. Niewielkie państwo na Oceanie Spokojnym, obejmujące kilkaset wysp, przyciąga podróżników zachwycającymi rafami oraz potężnym „podwodnym grobowcem”, czyli miejscem, gdzie można zobaczyć zatopioną flotę japońską.

Oymyakon

Zimą temperatura spada tutaj do minus 50 stopni. Rekord padł jednak w 1924 roku, kiedy słupek rtęci wskazał minus 71,2 stopnia.

Route 66

Przed wyjazdem sprawdź, jakich towarów nie wolno wwozić oraz jakie dokumenty są wymagane, gdy chce się przemierzać Stany Zjednoczone samochodem.

Listy

Choć wiersze pisał tylko do 21. roku życia, twórczością inspirował wielu sławnych twórców: poetę Paula Verlaine’a, Pabla Picassa, ba, nawet tegorocznego zdobywcę Nagrody Nobla – Boba Dylana.

Syberia

Zjawisko jest niezwykle rzadkie, nic dziwnego więc, że wzbudza ogromne emocje.

Mount Rushmore

W granitowych skałach Mount Rushmore znajduje się długa na 21 metrów komnata, która miała skrywać największe skarby USA.

Klasztor w Mont Sainte-Odile

To było jak walka z duchem. Władze zakonu zmieniły zamki w drzwiach, potem drugi raz i trzeci. Uszczelniły okna. - Nic to nie dało.

Kolmanskop w Namibii

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, czego nie wolno wywozić z tego kraju oraz na co dobrze się zaszczepić.

Kameleon

Przed wyjazdem trzeba sprawdzić, czego kategorycznie nie wolno wywozić z tego kraju oraz jakich obiektów fotografować.

Torowisko

Za oknami przelatywały niespiesznie zielone krajobrazy. Nikt jednak się nie zachwycał, nieliczni szlochali. Niemal połowa pasażerów była martwa.

Indonezja

Postanowił, że odtąd będzie prowadzić „pływającą bibliotekę”. I to w miejscu, które przewodzi pod względem… liczby analfabetów.

Paola Abraini

Nie, żeby nikt inny nie próbował, bo próbowali najlepsi. Kilka miesięcy temu podjął się tego Jamie Oliver – brytyjski kucharz-celebryta. Poddał się po dwóch godzinach.

Libia

Przed wyjazdem sprawdź, czego kategorycznie nie wolno przewozić przez granicę, na co warto się zaszczepić i pod jakie numery dzwonić w razie kłopotów.

Galleria Borbonica

Kilka lat temu dwóch włoskich geologów dostało zadziwiające pismo. Mówiło wprost, że jeśli pokierują się wskazówkami jego autora, trafią na coś niebywałego.

Gąbka z Grecji

Zapiski o tych nurkach znajdziemy w dziełach starożytnych Greków, na przykład w epopejach Homera lub w pismach Arystotelesa.

Kongo

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby grożą nam w tym kraju oraz w jakie rejony nie jest rozsądnie się zapuszczać.

Castello di Sammezzano

Ma dokładnie 365 pokoi – po jednym na każdy dzień roku. Każdy inaczej urządzony, a nawet nazwany. Jest więc tu i Pokój Kochanków, i Pokój Lilii, Luster, a nawet Pawi.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij